PEATYS MONARCH KNURL THIN GUM (PGM-KNL-THN-GUM-20)
PGM-KNL-THN-GUM-20
grips
You have to choose the color Select an option
MONARCH KNURL THIN GUM (PGM-KNL-THN-GUM-20)
Detailed description
Specifications
Brand
  1. Two textures and thicknesses to match your riding style and comfort.
  2. Tapered core made from 80% recycled ocean plastic for sustainable performance.
  • Two texture options: Knurl or Mushroom
  • Two thickness options: Thick or Thin
  • Soft 20A compound
  • Tapered body and offset core
  • Ergonomic zig-zag thumb pad
  • Half flange and pinky finger ramp
  • 130mm gripping surface
  • Slim 8mm locking clip
  • 3mm Allen screw
Specifications:
Grip Length: 130 mm
Core Material: 80% recycled ocean plastic
Material Strength: 20A
Lock Clamp: 8 mm
Screw: 3 mm Allen wrench