BONTRAGER AT550/DC20 27,5 36 děr, černá
W506972
Front wheel
How to choose the right size
Ship in a week Doprava First 14. 5. at your place
You have to choose the color Select an option
AT550/DC20 27,5 36 děr, černá
AT550/DC20 27,5 36 děr, černá
Detailed description
Specifications
Brand
Size chart
A practical bike that won't break your wallet.
  1. Original Bontrager AT-550 27.5 spare wheels
  2. Options with 5mm front and 135x5mm rear axle.
  3. Compatibility: 6-screw ISO disc, Shimano/SRAM 8/9/10 speed
  4. Bontrager AT-550 rims without lugs
  5. Includes quick release, reflector, rim strap, valve or instruction manual.
SizeFront, Not applicableRear, Shimano HG 8/9/10-speed
FT/RR/PRFrontRear
Diameter27.5"27.5"
TypeSheathingSheathing
Cassette compatibilityNot applicableShimano HG 8/9/10 speed
Old hub100 mm135 mm
Hub ModelDC-20DC-22
Hubs3636
End1414
CrosscutRoundedRounded
Brake type6-bolt disc6-bolt disc
MountingQuick releaseQuick release
Type of locking nippleBrassBrass
ValveSchraderSchrader
Hub engagement (rear)Not applicable28
Rim width (inner)<20 mm<20 mm