ZIPP AM HB SL-70ERGO 44 C-C MTBK A2
road handlebars
You have to choose the color Select an option
AM HB SL-70ERGO 44 C-C MTBK A2
AM HB SL-70ERGO 44 C-C MTBK A2
Detailed description
Specifications
Brand
The short 70mm reach provides great steering control, and the variable drop radius allows for a more comfortable grip and better access to the brake levers. The 3° backward tilt keeps your wrists in the right position even on long rides. A stylish matte finish and sleek hidden cable routing complete the premium look of these carbon handlebars.
  1. Flat shape for comfort on long rides.
  2. Short 70mm reach for better steering control.
  • Lightweight unidirectional carbon
  • Short reach 70 mm
  • Drop 128 mm
  • Variable radius for a comfortable grip
  • 3° back tilt for wrist comfort
  • Ramp angle 10°
  • Outsweep 4°
  • Concealed cable routing
  • Matte finish with stealth stickers
  • Lifetime warranty
Specifications:
Material: unidirectional carbon
Reach: 70 mm
Drop: 128 mm
Width: 44 cm
Clip Compatibility: No
Clip diameter: 31.8 mm