MAXXIS WELTER WEIGHT 29X1.75/2.4 AUTO-SV 48MM
EIB00140700
29" auto valve soul
You have to choose the color Select an option
WELTER WEIGHT 29X1.75/2.4 AUTO-SV 48MM
Detailed description
Specifications
Brand
The MAXXIS Welter Weight down tube is designed for cyclists looking for increased puncture protection while maintaining optimal weight. Thanks to the reinforced wall (0.90 mm), it provides an excellent balance between durability and performance. Ideal for MTB, trekking and gravel bikes with tyre widths of 1.75" - 2.4".
Specifications:
Platform: Welter Weight
TROPE: 47-622 to 61-622
Dimensions in inches: 29x1.75" to 29x2.4"
Weight: 202 g
Valve Type: AV (Auto Valve)
Wall Thickness: 0.8 mm