VISION METRON45 RS SL DB-CL CH-TL SH
set of laced wheels
Ship in a week Doprava First 14. 5. at your place
You have to choose the color Select an option
METRON45 RS SL DB-CL CH-TL SH
METRON45 RS SL DB-CL CH-TL SH
Detailed description
Specifications
Brand
With passion and precision, Vision presents its first complete full-carbon wheel set—the Metron RS (Racing Series). This top-of-the-line set is designed for those who want to win. With a rim depth of 45 or 60 mm, a larger inner diameter (23 mm), and the innovative V-1000 hub featuring PRS technology, the Metron RS is the ideal choice for competitive cycling.
  1. Maximum Aerodynamics
  2. Durability and Lightweight
  • Full-carbon rim and spokes
  • Innovative V-1000 PRS hub
  • 6 sealed bearings
  • ABS self-locking nipples
  • Handcrafted with care
Specifications:
Rim depth: 45 mm
Internal width: 23 mm