BONTRAGER Kovee TLR/DCL-141Q 27.5 Disc 32H Black
W5251123
Rear wheel
How to choose the right size
Ship in a week Doprava First 14. 5. at your place
You have to choose the color Select an option
Kovee TLR/DCL-141Q 27.5 Disc 32H Black
Detailed description
Specifications
Brand
Size chart
When it's time to restore your trusty bike, genuine Trek replacement wheels will help.
  1. Original Bontrager Kovee TLR 32H Hole Replacement Wheels
  2. Conversion to tubeless using the TLR rim bar and valve, sold separately.
  3. Downward symmetrical alloy rim with 22.5mm inner width and 27mm outer width.
  4. Boost141 rear wheel spacing provides a wider bracing angle for increased stiffness.
  5. Does not include spokes, rebound, rim bar, valving or instructions.
  6. Wheels are shipped as photographed
Hub OLD
SizeRear, Shimano HG 8/9/10-speed
FT/RR/PRRear
Average27.5"
TypeTubeless Ready (TLR)/cased
Cassette compatibilityShimano HG 8/9/10 speed
141 mm