TREK Alex MD35/MST-148A 29 32H 148mm Black
W5251120
Rear wheel
Ship in a week Doprava First 14. 5. at your place
You have to choose the color Select an option
Alex MD35/MST-148A 29 32H 148mm Black
Detailed description
Specifications
Brand
When it's time to restore your trusty bike, genuine Trek parts can help.
  • Original replacement 29-inch Alex MD35 Boost wheels
  • 15 x 110mm front, 148 x 12mm rear, 6-bolt disc and Shimano nut
  • The Alex MD35 rim is double-walled with a pin joint and compatible with select discs
  • Includes no quick release, reflector, rim strap, valve or instruction manual
Rim depth
SizeFront, Not applicableRear, Shimano HG 8/9/10-speedRear, Shimano Micro Spline 12-speed
FT/RR/PRFrontRearRear
Diameter29"29"29"
TypeTubeless Ready (TLR)/CladdingTubeless Ready (TLR)/cased designTubeless Ready (TLR)/cased design
Cassette compatibilityNot ApplicableShimano HG 8/9/10 speedShimano Micro Spline, 12 speed
Hub OLD110 mm148 mm148 mm